Reset password
×
Enter the e-mail with which you registered and a new password will be sent to you.
E-mail:
Login or register
×
Remember me
TourneyKeeper
The Alpine Cup 2023 - Teams
About
Leaderboard
Individual leaderboard
Team pairings
Individual pairings
Statistics
Weighted leaderboard
Weighted team leaderboard
Score by codex
Score matrix
Login / Create user
5
4
3
2
1
Table
Player1
Result
Player2
36
Peter "chiefmaster1" Peer (4 and a half Österreicher - Imperial Knights)
0 - 20
Raphael 'zeka' D. (Paris United - Aeldari)
Game
37
Max Gwiss (4 and a half Österreicher - Aeldari)
1 - 19
Tanker (Paris United - Chaos Daemons)
Game
38
Niklas André "p4per" Lackner (4 and a half Österreicher - Dark Angels)
10 - 10
Danny (DTP#4029) Porter (Paris United - Genestealer cult)
Game
39
Maxamato (4 and a half Österreicher - Astra Militarum)
0 - 20
Julien Brisson (Paris United - Dark Angels)
Game
40
Patrik Peer (4 and a half Österreicher - Leagues of Votann)
1 - 19
Kranzer (Paris United - Leagues of Votann)
Game
ZoZo - WA588 (Art of War(saw) - Dark Angels)
19 - 1
Andrea Guareschi (Penicotteri - Blood Angels)
Game
Arek "Arek" Arek (Art of War(saw) - World Eaters)
11 - 9
Gustavo delle Noci (Penicotteri - Adeptus Custodes)
Game
Maciej Crazyman Ptasiński (Art of War(saw) - Chaos Daemons)
15 - 5
Federico Buggiani (Penicotteri - Astra Militarum)
Game
Wuja Wiśnia[PO368] (Art of War(saw) - Chaos Knights)
18 - 2
Francesco Rizzo (Penicotteri - Adepta Sororitas)
Game
Skark (Art of War(saw) - Astra Militarum)
13 - 7
Nicola Giannini (Penicotteri - Aeldari)
Game
Lukáš "Huňáč" Huněk (Best of Bohemia - Astra Militarum)
10 - 10
Sebastian "Zweischneid" (Team Firebug - Genestealer cult)
Game
Vojtěch Čistecký (Best of Bohemia - World Eaters)
9 - 11
Wolfgang (Team Firebug - Chaos Daemons)
Game
Jakub "Rektex" Jansa (Best of Bohemia - Aeldari)
7 - 13
Pascal Haberstroh (Team Firebug - Dark Angels)
Game
Antonín 'Atlant' Man (Best of Bohemia - Adeptus Astartes)
20 - 0
Videx (Team Firebug - Leagues of Votann)
Game
Lukáš Tolg (Best of Bohemia - T'au Empire)
9 - 11
Mario Schwab (Team Firebug - Astra Militarum)
Game
16
Eugenio Leonardi (Blacklist - Necrons)
10 - 10
Nelson Rodriguez - Wirm (FNP7+ - World Eaters)
Game
17
Pietro Riccio (Blacklist - Aeldari)
10 - 10
Pau "Conejo Malo" (FNP7+ - Thousand sons)
Game
18
Nicola Valle (Blacklist - Chaos Daemons)
18 - 2
Apothecarion (FNP7+ - Genestealer cult)
Game
19
Andrea Manfroni (Blacklist - Orks)
5 - 15
Odro (FNP7+ - Astra Militarum)
Game
20
Giuseppe "Dread Monk" Conti (Blacklist - Dark Angels)
10 - 10
Charles (FNP7+ - Aeldari)
Game
6
Jan Reisenauer (BreakingHeads - Adeptus Custodes)
5 - 15
Francesco Di Bonaventura (Sugar boyz - Necrons)
Game
7
Malte "wolfvonmibu" Höfs (BreakingHeads - Chaos Daemons)
11 - 9
Francesco Gozzi (Sugar boyz - Aeldari)
Game
8
Fred Oho (BreakingHeads - Astra Militarum)
17 - 3
Sugar (Sugar boyz - Orks)
Game
9
Arne Zerndt (BreakingHeads - Dark Angels)
14 - 6
simoncino (Sugar boyz - World Eaters)
Game
10
Imo (BreakingHeads - Genestealer cult)
13 - 7
Francesco Capponi (Sugar boyz - Chaos Daemons)
Game
1
Colin Schmid (Brillianz - Chaos Daemons)
8 - 12
Marco Carriglio - CIURRY (GDUCL - Dark Angels)
Game
2
Lukas Lötscher (Brillianz - Adeptus Custodes)
19 - 1
Giorgio "Arcivampiro" Testanera (GDUCL - Genestealer cult)
Game
3
Dominik Dietziker (Brillianz - World Eaters)
11 - 9
Elia Revello (GDUCL - Drukhari)
Game
4
William (Brillianz - Leagues of Votann)
17 - 3
Rocco Alifano (GDUCL - Aeldari)
Game
5
Antonio Mejias Vinuales (Brillianz - Adeptus Astartes)
10 - 10
Alessandro D'Agata (GDUCL - Orks)
Game
55
Jan Peters (Carinthian Conquerors - Dark Angels)
2 - 18
Luis Tomás Jiménez (NHD7+ - Adeptus Astartes)
Game
56
Mathias Peterlin (Carinthian Conquerors - Leagues of Votann)
11 - 9
SirFerni (NHD7+ - Imperial Knights)
Game
58
Scrade (Carinthian Conquerors - Chaos Daemons)
12 - 8
Kejodio (NHD7+ - T'au Empire)
Game
59
Thomas Wobak (Carinthian Conquerors - Aeldari)
19 - 1
Joel Alberto (NHD7+ - Drukhari)
Game
60
Kevin Waldkircher (Carinthian Conquerors - Genestealer cult)
5 - 15
Wendigo Juan-Diego (NHD7+ - Chaos Daemons)
Game
31
Dominik "Avang" Tavernaro (Der Team - Adeptus Astartes)
12 - 8
Christopher Irvine (Goldständer - Astra Militarum)
Game
32
Armin Geher (Der Team - World Eaters)
8 - 12
Gabriel BI080 (Goldständer - Adeptus Astartes)
Game
33
Peter Steiner (Der Team - Genestealer cult)
13 - 7
Khanrad (Goldständer - World Eaters)
Game
34
Wippel Andreas (Der Team - Astra Militarum)
10 - 10
Fabian Huber (Goldständer - Chaos Daemons)
Game
35
Andreas Geretschläger (Der Team - Chaos Daemons)
11 - 9
Sebastian Kipling (Goldständer - Drukhari)
Game
66
Gerald Mayer (Die Gelterer - Adeptus Astartes)
20 - 0
Michael "Kordeus" Ramminger (Tabletop Scouts - Chaos Knights)
Game
67
Florian (Die Gelterer - Leagues of Votann)
17 - 3
Sandra "Aurelia" Orman (Tabletop Scouts - Adepta Sororitas)
Game
68
Jakob Brunner (Die Gelterer - T'au Empire)
14 - 6
Wilhelm Hutterer (Tabletop Scouts - Imperial Knights)
Game
69
Julian Denk (Die Gelterer - Aeldari)
11 - 9
Michael "Ghost" S. (Tabletop Scouts - Adeptus Astartes)
Game
70
Johann Kappacher (Die Gelterer - Adeptus Custodes)
4 - 16
Josef Orman (Tabletop Scouts - Aeldari)
Game
91
Philipp (Erfurt - Drukhari)
16 - 4
Richard Calnon (40k Trolls 2 - Grey Knights)
Game
92
Ronny (Erfurt - Deathwatch)
1 - 19
Stefan Geisenberger (40k Trolls 2 - Orks)
Game
93
Oliver ,Flair4live‘ Hihn (Erfurt - Imperial Knights)
6 - 14
Sascha "PizzaRedfield" Tholl (40k Trolls 2 - Aeldari)
Game
94
Ivo "Macul3" weissleder Necron (Erfurt - Necrons)
16 - 4
Andreas "Firecube" Heim (40k Trolls 2 - Astra Militarum)
Game
95
Jens (Erfurt - Genestealer cult)
14 - 6
Dennis hehl (40k Trolls 2 - Necrons)
Game
71
Sasa Lalic (Gilda - Chaos Daemons)
6 - 14
Grombridal (Amour Gloire et Bolter - Leagues of Votann)
Game
72
Ranko Zeremski (Gilda - Adeptus Custodes)
7 - 13
Thibaud (Amour Gloire et Bolter - Chaos Knights)
Game
73
Ognjen Todorovic (Gilda - Dark Angels)
9 - 11
Shardz (Amour Gloire et Bolter - World Eaters)
Game
74
Uros (Gilda - Chaos Knights)
8 - 12
Amaury (Amour Gloire et Bolter - Astra Militarum)
Game
75
Jelovac Nenad STOKA (Gilda - T'au Empire)
5 - 15
Milka (Amour Gloire et Bolter - Adeptus Astartes)
Game
46
David Demmel (Hammer und Schild - Astra Militarum)
8 - 12
Orestis (Flamingo Warriors - Leagues of Votann)
Game
47
Nikolas Berg (Hammer und Schild - Drukhari)
15 - 5
Thomas Anger (Flamingo Warriors - Aeldari)
Game
48
Maximilian Eschenbaum (Hammer und Schild - World Eaters)
0 - 20
Martin Sölkner (Flamingo Warriors - Dark Angels)
Game
49
Max Herzog (Hammer und Schild - Adepta Sororitas)
9 - 11
Tj Lanigan (Flamingo Warriors - Chaos Daemons)
Game
50
Michael Rueffer (Hammer und Schild - Adeptus Astartes)
18 - 2
Bernd Stuppacher (Flamingo Warriors - Adeptus Custodes)
Game
81
Peter "Gomez" Foldes (Huncut - Imperial Knights)
0 - 20
Gabor Csordas (Grim Hussars - Adeptus Custodes)
Game
82
Máté Császár (Huncut - World Eaters)
10 - 10
Tamas Marlok (Grim Hussars - Aeldari)
Game
83
Richard Ivany (Huncut - Heretic Astartes)
13 - 7
Daniel Orosz (Grim Hussars - Adeptus Astartes)
Game
84
Csaba Sikter (Huncut - Orks)
9 - 11
Gergely Rátkai (Grim Hussars - T'au Empire)
Game
85
Kóczán József (Huncut - Adepta Sororitas)
17 - 3
Balazs Olah (Grim Hussars - Chaos Daemons)
Game
51
Andrea Lucchi (Rossini Buccaneers - Orks)
1 - 19
Philipp Sta (Alpha Legion - Orks)
Game
52
Roberto Mule (Rossini Buccaneers - Genestealer cult)
20 - 0
Clemens (Alpha Legion - T'au Empire)
Game
53
Enrico Bertozzi (Rossini Buccaneers - T'au Empire)
13 - 7
Aaron (Alpha Legion - Astra Militarum)
Game
54
Giulio (Rossini Buccaneers - Chaos Daemons)
15 - 5
Matej (Taky) Tkac (Alpha Legion - Thousand sons)
Game
55
Ivan Santini (Rossini Buccaneers - Astra Militarum)
19 - 1
Fabian P (Alpha Legion - Grey Knights)
Game
96
Riutort Sébastien "Hannibal Lictor" (RSL - Tyranids)
8 - 12
Charon (Ogri Doupe - Adeptus Astartes)
Game
97
Dillmann (RSL - Aeldari)
12 - 8
Pavel Suk (Ogri Doupe - Necrons)
Game
98
JS (RSL - Chaos Daemons)
6 - 14
Vrinkl (Ogri Doupe - Orks)
Game
99
Veran (RSL - Chaos Knights)
2 - 18
Adam Skřivánek (Ogri Doupe - Adeptus Custodes)
Game
100
Drsnake (RSL - Astra Militarum)
6 - 14
Jan "Griffin" Podaný (Ogri Doupe - Chaos Knights)
Game
1
Innes Wilson (Slut Check - Genestealer cult)
9 - 11
Michał Duda WR076 (Poland - Chaos Knights)
Game
2
Typhus (Slut Check - Necrons)
3 - 17
RZ008 Kruker (Poland - Dark Angels)
Game
3
Pumba (Slut Check - Adeptus Astartes)
12 - 8
Gyto PO347 (Poland - Necrons)
Game
4
Anthony Vanella (Slut Check - World Eaters)
14 - 6
Wiktor Schmidt BY022 (Poland - Aeldari)
Game
5
Brian Seipp (Slut Check - Orks)
20 - 0
GD001 Jakub Vladdi Podruczny (Poland - Chaos Daemons)
Game
Brbla (Swansons - Chaos Daemons)
13 - 7
Mario "Barkeeper" Höltge (40k Trolls 1 - Aeldari)
Game
Jan "Tech. Impaired" Kárník (Swansons - Aeldari)
6 - 14
Andre Fischer (40k Trolls 1 - Adeptus Custodes)
Game
Vaclav "Ad Hoc Dux" Baron (Swansons - Astra Militarum)
18 - 2
Andreas Kochmann (40k Trolls 1 - Adepta Sororitas)
Game
Lukas Rapant (Swansons - Chaos Knights)
6 - 14
Gabriel Kalthoff (40k Trolls 1 - Astra Militarum)
Game
Adam Binar (Swansons - Dark Angels)
8 - 12
Joscha "SaltyJoe" Schmitz (40k Trolls 1 - Adeptus Astartes)
Game
76
Paul Silaghi (Teamisoara - Heretic Astartes)
10 - 10
Alexander Wagner (4 Old Men & Me - Tyranids)
Game
77
Oprea Lucian (Teamisoara - Adeptus Custodes)
12 - 8
Walter Kobler (4 Old Men & Me - Drukhari)
Game
78
Darian “PowerWasher” Velciov (Teamisoara - Imperial Knights)
9 - 11
Peter Wimmer (4 Old Men & Me - World Eaters)
Game
79
marius p (Teamisoara - Astra Militarum)
12 - 8
Rupert Stöllner (4 Old Men & Me - Imperial Knights)
Game
80
Paul Ovidiu "Bunker Buster" (Teamisoara - Dark Angels)
15 - 5
Roland Brunnhuber (4 Old Men & Me - Chaos Daemons)
Game
26
Dejan Filipovic (Wargaming Slovenia 1 - Dark Angels)
10 - 10
Tobias Roth (Level Zero Heroes - Chaos Daemons)
Game
27
Klemen ibz (Wargaming Slovenia 1 - Genestealer cult)
3 - 17
Sebastian Hayn (Level Zero Heroes - Grey Knights)
Game
28
Filip Pogačnik (Wargaming Slovenia 1 - Adeptus Custodes)
14 - 6
Robin "Akantorex " (Level Zero Heroes - Adepta Sororitas)
Game
29
Pino Pogorevc (Wargaming Slovenia 1 - T'au Empire)
2 - 18
Bogdan-Mihai Râpea (Level Zero Heroes - Aeldari)
Game
30
Žan Počkar (Wargaming Slovenia 1 - Astra Militarum)
12 - 8
FabianMB (Level Zero Heroes - Dark Angels)
Game
Dean V. (Wargaming Slovenia 2 - Adeptus Astartes)
16 - 0
player1 (Team 42)
Game
Gašper Dular (Wargaming Slovenia 2 - Chaos Knights)
16 - 0
player2 (Team 42)
Game
Jakob J (Wargaming Slovenia 2 - World Eaters)
16 - 0
player3 (Team 42)
Game
Luka "Liskit" Magajna (Wargaming Slovenia 2 - Grey Knights)
16 - 0
player4 (Team 42)
Game
Miha M (Wargaming Slovenia 2 - Imperial Knights)
16 - 0
player5 (Team 42)
Game
86
Ernst-Clemens Wastler (Würfelkommando - Adeptus Custodes)
18 - 2
Benonym (Noobs Galore - T'au Empire)
Game
87
Gregor Halbig (Würfelkommando - Astra Militarum)
2 - 18
Lukas Kniely (Noobs Galore - World Eaters)
Game
88
Matthäus Schobesberger (Würfelkommando - T'au Empire)
16 - 4
Pavel Nabitý (Noobs Galore - Necrons)
Game
89
Oliver Seiser (Würfelkommando - Grey Knights)
19 - 1
Thomas Fladenhofer (Noobs Galore - Adeptus Custodes)
Game
90
Peter Rechberger (Würfelkommando - Chaos Knights)
18 - 2
Lukas Edelmayer (Noobs Galore - Astra Militarum)
Game
Contact:
pizzaguardian@hotmail.com